CZ EN

O AKVARELU A TAROTU

O AKVARELU A TAROTU

Když jsem se poprvé setkala s tarotem, byla jsem právě v životní fázi, ve které jsem po většinu dne  uplatňovala hlavně své organizační, řídící a intelektuální schopnosti, tedy levou mozkovou hemisféru. Vnímala jsem, že určitá část mě chybí. Ve volném čase jsem vyhledávala činnosti, které by mi tuto nenaplněnou část pomohly sytit a rozvíjet. Jedna z těch činností, které mě přitahovaly, byl tarot. Tehdy jsem si našla Sophii a začala jsem chodit na její sobotní tarotové workshopy.

Nikdy jsem nevnímala tarot jako nástroj k věštění budoucnosti. Vnímala jsem ho jako práci s obrazy a intuicí, jako inspirativní nástroj seberozvoje  – pokládat si otázky, nechávat se inspirovat obrázky na kartách a pomocí nich vnímat jejich řešení z více úhlů. Rozhodnutí v životních situacích za vás nakonec stejně nikdo neudělá, jste to vy, kdo se rozhodujete, ale s tarotem se můžete obohatit o nové pohledy, které by vás ani nenapadly. Proto jsem si vybrala Sophii, učitelku, která velmi citlivým způsobem takový přístup k tarotu předávala.

Na workshopech jsem vnímala sebe, jak těžko se mi občas karty „vykládají“, protože se nedokážu uvolnit do prostého vidění obrazů, ale jak se snažím si vzpomenout na koncepty a významy karet, které jsem se naučila, jak se snažím výklad dělat „správně“, prostě postup jako v klasické škole. Současně jsem to takhle nechtěla. Vnímala jsem, že tarot je pro mě jedním z mostů k naslouchání své intuici, jen si to dovolit. Krok po kroku jsem se novým, „nelogickým“, intuitivním vhledům otevírala a dovolovala si „pouštět“ to, že něco řeknu špatně a nechávala odpovědi spíše přicházet samy než je logicky odvozovat z toho, co jsem se naučila.

Se symbolikou tarotu pracoval C. C. Jung, mnoho umělců se tarotem nechávalo inspirovat. Já měla vždy silnou vazbu k výtvarnému umění, a tak tarotové sady, které jsem si kupovala, byly většinou sestavené z obrazů některého malíře. Mám tarotové balíčky z obrazů Botticelliho a Klimta.

Od té doby uplynulo několik let. Naplno teď žiju svou vášeň a tvořivost, maluju obrazy a pořádám kursy, na které chodí ve většině případů ženy.  Hlavním výtvarným médiem se mi postupně stal akvarel, který na mých kursech převažuje. Je neuvěřitelně flexibilní a svou nevypočitatelností podporuje ženskou složku v nás.

V posledním roce jsem občas přemýšlela, jak tarot a „naslouchání“ jeho obrazům s některými mými výtvarnými kursy propojit. Čekala jsem, až se mi objeví nějaký nápad, až se mi před několika týdny ozvala Sophie, která mě tarot učila, jestli bychom tarot a akvarel nemohly propojit. Sešly jsme se a koncept workshopů byl během jednoho dne na světě, obě jsme byly nabité energií a všechno se spojilo dohromady.

V mé tvorbě převažují květiny, mám k nim těsnou vazbu. Čím víc je maluju, tím hlouběji jsem schopná je vnímat, dostávám se na jejich další vrstvy. Proto jsme se Sophií vybraly pro akvarel jako téma jednotlivé květiny a podle jejich významu, tak jak je vnímám já, jsme je propojily s tarotovými kartami velké arkány, tak jak je vnímá ona. Sophie Joya o tom napsala blogový článek, který si můžete přečíst zde: http://www.tarotovaskola.cz/tarot-a-akvarel/.

První workshop, na kterém se propojí čtení obrazů z tarotových karet v dopolední části s akvarelovou malbou květiny  v odpolední části, má téma Vůz a Pivoňka. Byť na první pohled nemusí být zřejmá logika tohoto spojení, věřte, že Pivoňka plná vášně a zápalu má ke kartě Vůz velmi blízko. Pokud akvarelem ještě nemalujete, nevadí, základní informace a procvičení budou součástí workshopu. Stejně tak nevadí, pokud nemáte žádnou zkušenost s tarotem. Termín workshopu je 27. července 2019, koná se v Čechticích od 11 do 18 hodin a své místo si můžete rezervovat zde: http://www.tarotovaskola.cz/tarotove-workshopy/#3

Těšíme se na Vás

Jana Gregorová a Sophie Joya

About the Author

Leave a Reply

*

captcha *