CZ EN

7 důvodů, proč malovat akvarelem

7 důvodů, proč malovat akvarelem

Před rokem a pár měsíci jsem si dopřála umělecký pobyt ve výtvarné škole v Cornwallu v Anglii. V paměti mi utkvěl rozhovor se dvěma anglickými umělkyněmi na večeři. Vyprávěly mi, že sem jezdí malovat princ Charles a že hodně maluje krajinu. Ptala jsem se, čím princ Charles maluje. Jedna z nich se zatvářila tak nějak opovržlivě a pak mávla rukou: Ále, akvarelem …

Princ Charles se mezitím stal nejlépe prodávaným anglickým umělcem 🙂 (asi to ale nebylo tím akvarelem) a já začala nezávisle na něm zkoušet akvarel víc a víc.

Tady je sedm důvodů, proč je to médium mně hodně blízké:

 1. Je ideální na malování venku
  Potřeby na akvarel – jeden až dva štětce, ideálně ty už naplněné vodou, krabičku s barvami, skicák, tužku – se snadno složí do tašky a jsou snadno přenositelné. Místo na malování se taky snadno najde, vždycky je někde lavička, na které se dá malovat nebo prostě jen tráva na vyvýšeném místě:-) Akvarel rychle schne a když skončíte, během chvilky můžete zase všechno sbalit. Když jdu do přírody, beru si s sebou věci na akvarel prostě jen pro případ.
 2. Je ideální na malování květin
  Převažující téma u mě vždycky byly a zatím pořád jsou rostliny. Akvarel je svou transparentností a lehkostí ideální na malování květin, průsvitných plátků, jemných odstínů a barev přecházejících plynule jedna do druhé. Na výběr je k tomu tolik dalších možností – od botanické malby a realistické malby až po uvolněný až abstraktní styl, s využitím techniky mokrý do mokrého po suchý štětec. Akvarelem se pro jeho lehkost dobře vystihuje pocit z rostliny.
 3. Je proměnlivý a méně kontrolovatelný než ostatní média
  Z určitého důvodu vnímám akvarel jako „nejženštější“ ze všech médií. Nelze ho totiž až na výjimky úplně řídit, je potřeba jít s ním, s vodou a využít to, využít ten moment překvapení a ten zapracovat do svého obrazu. Možná proto k němu v poslední době tak tíhnu, protože to byla a pořád jsou témata pro mě.
 4. Akvarelové štětce se snadno myjí
  Jsem docela bordelář. A co se malování týká, dá se udělat pěkný nepořádek, když máte rozmalováno víc věcí. I když mám ateliér, neubráním se, abych neměla roztahané barvy a papíry po celém domě. Strašně nerada myju štětce, odkládám to vždycky, co se dá. Lahůdka je mytí štětců od olejových barev. Akvarel je jediné médium, kde jde mytí štětců docela lehce, propláchnout trochu vodou a mýdlem a je to. Možná je to ten nejsilnější důvod pro akvarel u mě:-)
 5. Místo na malování akvarelem se rychle připraví
  Je to snadné najít si koutek doma v zimní zahradě nebo v jídelně nebo v kavárně, na akvarel není potřeba až tolik místa. Žádné velké přemýšlení a přípravy.
 6. Je ideální na skicování
  Skica venku má pro další malování větší užitek než fotka – zachycuje pocity a ne jen to, co „reálně“ vidíme. Dají se pořídit skicáky se silnějšími listy, které akvarel snesou a ať už člověk skicuje kvůli přípravě obrazu nebo kvůli vzpomínkám z cest, akvarel je určitě vhodný.
 7. Akvarelové barvy se spotřebovávají pomalu
  Svou plechovou sadu s akvarelovými barvami mám už dva roky a dokoupila jsem jen červenou a fialovou pánvičku. Ostatní zatím pořád vystačí.

 

Když budete chtít s akvarelem začít nebo zkusit, jestli mu přijdete na chuť, přijďte na některý z mých kursů u mě v ateliéru nebo na březnovou nebo dubnovou Psychotéku v Praze na Smíchově.

Jana Gregorová

Untitled-5

 

About the Author

Leave a Reply

*

captcha *